Hamburgery, frytki i kalorie

Nie ulega wątpliwości, że fast foody nie są dobrą propozycją dla osób, którym zależy na zachowaniu szczupłej sylwetki. Z drugiej jednak strony pozwolenie sobie raz na jakiś czas na hamburgera czy frytki nie powinno doprowadzić do znacznego wzrostu wagi. Warto przyjrzeć się bliżej kaloryczności tego typu produktów.

burger-500054_640

Jeden hamburger ma około 280 kcal. Mowa tutaj o prostym hamburgerze, bez dodatku tłustych sosów i sera, z jakimi często spożywa się taką potrawę. Kaloryczność małej porcji frytek wynosi około 235 kcal, natomiast dużej- 470. Oczywiście, także i w tym przypadku ważne jest to, z jakimi dodatkami frytki zostaną zjedzone. Niestety, kaloryczność fast foodów nie jest jedynym powodem, dla którego zaleca się ograniczenia spożycia tego typu produktów. Hamburgery i frytki zawierają dużo szkodliwego dla zdrowia tłuszczu, a także soli. Te oraz inne fast foody nie mogą być zaliczane do zdrowych potraw. Dla wielbicieli takiego jedzenia dobrą informacją powinno być to, że niektóre fast foody można przygotować w trochę lżejszej i zdrowszej wersji. W przypadku hamburgera zamiast pszennej bułki można wykorzystać bułkę razową z ziarnami, a do środka włożyć chudą, mieloną wieprzowinę, usmażoną na przykład na patelni grillującej. Wegetarianie mogą natomiast sięgnąć po kotlety z soi albo ciecierzycy.

Jak już zostało wspomniane, raz na jakiś czas, na przykład co dwa tygodnie lub co miesiąc, można pozwolić sobie na frytki albo hamburgera. Osoby, którym trudno powstrzymać się przed jedzeniem fast foodów, powinny jednak unikać miejsc, w których są one sprzedawane.