Jak chudnąć zdrowo?

Nadwaga i otyłość mają bardzo zły wpływ na stan zdrowia, dlatego warto zdecydować się na walkę z nadmiernymi kilogramami. Nie oznacza to jednak, że odchudzanie zawsze prowadzi do poprawy stanu zdrowia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy walczyć z nadwagą.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór bardzo restrykcyjnej diety. Na głodówki najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkiej redukcji wagi. Niestety, takiej diety nie można bezpiecznie stosować przez tak długi czas, by doszło do ograniczenia ilości tkanki tłuszczowej. Krótkie, restrykcyjne diety prowadzą do redukcji wagi poprzez odwodnienie organizmu, a jeżeli nawet dojdzie do spalania części tkanki tłuszczowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po zakończeniu diety wystąpi efekt jojo. Błędem jest także wybieranie diety bez uwzględnienia stanu swojego zdrowia. Niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie do stosowania pewnych diet, dlatego wybór sposobu odżywiania powinien być dobrze przemyślany. Kolejny błąd to nieprzemyślane wykluczanie z jadłospisu produktów spożywczych, co może doprowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych.

obesity-993126_640 (1)

Na zakończenie warto wspomnieć o suplementacji. Niestety, nie istnieją cudowne środki na odchudzanie, a stosowanie preparatów, które są w ten sposób reklamowane, może przynieść negatywne skutki. Skuteczne suplementy, takie jak spalacze tłuszczu czy preparaty redukujące łaknienie, przyśpieszają wprawdzie redukcję wagi, ale nie zastępują diety oraz aktywności fizycznej.