Uważaj na produkty light

Wiele osób twierdzi, że odżywia się zdrowo, jednak w rzeczywistości nie każdy wie, na czym polega zdrowe odżywianie. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy są produkty light, które w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność.

Po żywność typu light sięgają przede wszystkim osoby, które starają się zachować szczupłą sylwetkę, ale nie chcą rezygnować z lubianych produktów spożywczych, na przykład majonezu czy lodów. Niestety, takie odżywianie może mieć złe skutki. Po pierwsze, brakuje precyzyjnych przepisów, które określałyby, jakie produkty można oznakować hasłem „light”. Producenci mogą zatem oznaczyć w ten sposób żywność, której kaloryczność jest prawie taka sama jak w przypadku normalnych produktów spożywczych. Co więcej, zachowanie smaku oraz odpowiedniej konsystencji wymaga zastosowania sztucznych dodatków, takich jak chemiczne stabilizatory. Wpływ takich dodatków na zdrowie człowieka może być niekorzystny. Problem stanowi także fakt, że osoby jedzące produkty light często pozwalają sobie na spożywanie ich w większych ilościach. Tymczasem majonez light ma wprawdzie trochę mniej tłuszczu niż zwykły majonez, ale nadal nie można go uznać za produkt lekki, podobnie jak w przypadku wielu innych produktów light.

diet-617756_640

Jeżeli zależy nam na spożywaniu lżejszych odpowiedników niektórych produktów spożywczych, to warto poszukać ich w sklepach ze zdrową żywnością. Można tutaj znaleźć na przykład smaczne słodycze, które nie zawierają białego cukru ani sztucznych środków konserwujących.